Pradžia » Naujausi » L.Walesa: Lietuvai ir Lenkijai lemta bendradarbiauti

L.Walesa: Lietuvai ir Lenkijai lemta bendradarbiauti

By BNS │ adiena.lt

Lietuvai su Lenkija lemta bendradarbiauti, sako buvęs Lenkijos prezidentas,  „Solidarumo“ judėjimo lyderis bei Nobelio taikos premijos laureatas Lechas Walesa.

2011-aisiais dėl lenkų padėties šalyje atsisakęs atsiimti Lietuvos jam skirtą vieną garbingiausių šalies apdovanojimų, L. Walesa sako norintis, kad abi šalys pamirštų senas nuoskaudas ir kalbėdamas apie šalių santykius primena seną posakį – kur du pešasi, trečias laimi.

L. Walesa REUTERS-Scanpix nuotr.

– Jaunajai kartai esate herojus iš istorijos vadovėlių. Kaip pats žiūrite į dabartinį jaunimą ir kokių revoliucijų – nebūtinai politinių – iš jų tikėtumėtės?

– Dažnai susitinku su jaunimu, vakar (ketvirtadienį – BNS) dalyvavau susitikime, kuriame buvo 500 jaunų žmonių. Tai klausimų– atsakymų tipo susitikimai, kuriuose pastebiu, kad jaunimas turi švarias širdis, bet kai stebi mus, politikus, tada jiems dingsta noras ką nors veikti. Kol nesusitvarkysime patys, kol iš politikos neišvalysime populizmo, demagogijos, nelaukime, kad jaunimas stipriai įsijungtų. Nuolat ieškau sprendimų, kurie situaciją pataisytų ir kviečiu jaunimą mums padėti apsivalyti. Jei man tai pavyktų, gaučiau antrą Nobelio premiją.

– Kalbant apie politiką, ką manote apie situaciją Europos Vadovų Taryboje, kai Donaldas Tuskas buvo perrinktas jai vadovauti, nepaisant Lenkijos nepritarimo. Kodėl, Jūsų nuomone, Lenkija liko izoliuota ir kaip tai galėtų paveikti Europos Sąjungos ir Lenkijos santykius?

– Mes prisidėjome prie komunizmo griūties, ir pasibaigė tam tikra epocha. Deja, nauja epocha dar neprasidėjo. Visas pasaulis ieško formulės – pažiūrėkite rinkimus JAV, dar nežinome, koks likimas laukia ponios Angelos Merkel, nežinia, kokie rezultatai bus Prancūzijoje. Atrodo, kad gyvenimas yra greitesnis negu sprendimai. Taigi, turime sukurti naujas struktūras naujuose gyvenimo sferose. O kai jų nėra, atgimsta demonai. Turime kuo greičiau rasti sprendimus. Senoji sistema, kai funkcionavo tauta ir valstybės, nebegalioja. Turime tokias technologijas, kurios netelpa tose senose valstybinėse struktūrose, ir ta naujoji karta turi kokiais nors būdais tai spręsti arba turėsime gatvės protestus ir visokias anomalijas.

Lenkija pernelyg toli nuėjo į dešinę. Bet visa tai aš siūlyčiau traktuoti, priimti kaip diskusiją, kaip paiešką. Turime įvertinti ir Donaldo Trumpo atėjimą į valdžią, ir dešinųjų atėjimą į valdžią Lenkijoje – tai reikia vertinti kaip diskusiją, kaip iššūkį. Gal dar statysime jiems paminklus ateityje, kad jie mums padėjo rasti tinkamą kelią? Gal jie mus pažadino ir privertė iš naujo ieškoti sprendimų ir taisyklių? Taigi, neturime nuogąstauti, o tiesiog stebėti ir analizuoti. Deja, mūsų dabartinė sistema yra neefektyvi, bloga, nes sukuria tam tikrą tuštumą.

– Šiais neramiais laikais, kai ir Europa nėra itin vieninga, kaip matote Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimą?

– Trumpiausiai galėčiau atsakyti taip: kur du pešasi, trečias laimi. Mes pernelyg daug kartų tarpusavyje ginčijomės ir tas trečiasis jau ne vieną sykį tuo pasinaudojo. Užtenka tos senos politikos ir neduokime iš jos uždirbinėti tretiems, kai mes tarpusavyje ginčijamės. Mums lemta bendradarbiauti – taip Dievas viską sukūrė, kad esame kaimynai ir esame pasmerkti bendradarbiauti. Ir padarykime, kad tas bendradarbiavimas būtų malonus.

– Jūs pats anksčiau esate kritikavęs Lietuvą dėl lenkų padėties ir net atsisakęs apdovanojimo.

– Aš visada kalbu sąžiningai ir atvirai: Lietuva buvo nusipelniusi to. Vertinu Lietuvą labai atsakingai – kaip seserį ar brolį, bet norėčiau, kad tas vertinimas būtų abipusis, kad ir Lietuva mus priimtų. Pamirškite, kad lenkai – tai ponai, tai praeitis.

– Ar dabar ši situacija pagerėjo?

– Greitai ir iš karto viskas nepasikeis. Tie procesai vyksta palaipsniui, reikia bendradarbiauti, prekiauti, vystyti verslą ir palaipsniui tada gali ir tie dalykai susireguliuoti. Aš jau pastebėjau, kad kaip bebūtų, iki Vilniaus yra arčiau nei iki Vašingtono.

– Kalbant apie Vašingtoną, išrinktus prezidentu Donaldą Trumpą, jūs džiaugėtės, kad anksčiau susitikimo metu galbūt jį paskatinote dalyvauti rinkimuose. Ką galvojate dabar, stebėdamas kontroversijas dėl jo galimų sąsajų su Rusija? Kaip manote, ar šis JAV prezidentas yra palankus mūsų šalims?

– Jau sakiau, kad šiuo metu nėra gerų sprendimų, ir kai jų nėra, jie būna visokie, taip pat ir abejotinos kokybės. Jeigu tai būtų įvykę prieš 50 metų, tai galėtų sukelti nerimą. Bet šiuo metu, taip pasaulis ir valstybės yra išsivysčiusios, tokio tipo politikams kaip prezidentas D. Trumpas yra apribojimai.

– Grįžtant prie Lenkijos, esate net sakęs, kad dėl dabartinių vadovų elgesio šalį reikėtų išmesti iš ES…

– Šiek tiek ne taip – tik pabrėždavau, kad jei dabartinė Vyriausybė gilins tokią politiką, gresia toks žingsnis kaip Lenkijos pašalinimas. Jaučiau pareigą perspėti, kad toliau tokia politika gali tuo pasibaigti. Bet tikrai niekada neraginau, kad ES išmestų Lenkiją iš savo sudėties. Esu pernelyg senas politikas, kad daryčiau tokias klaidas.

– Šiame kontekste kalbant apie sprendimą Europos Vadovų Taryboje, ar matote gilėjantį nesutarimą tarp Lenkijos ir Europos Sąjungos?

– Turėkime omenyje, kad ir Europa toli gražu ne preciziškai sutvarkyta. Europa irgi nežino, kaip elgtis tokiais atvejais ir Europa reikalauja reformų. Man kyla klausimas, kas pigiau – ar reformuoti dabartinę Europą, ar kurti naują struktūrą.

Kai stebiu remontus, matau, kad remontas kartais daugiau kainuoja nei naujo namo statyba ir čia, man atrodo, yra tas pats. Todėl siūlyčiau Vokietijai, Prancūzijai ir Italijai sukurti tokį ES modelį, kad net jeigu iširtų esama sąjunga, nepraėjus nė penkioms minutėms jau būtų sukurta nauja struktūra. Kiekvienas galėtų įstoti į tokią ES, bet jau tik pagal naujas sąlygas.

– Jau ilgai jus lydi kontroversijos dėl bendradarbiavimo su saugumo struktūromis: kodėl, Jūsų manymu, prie šio klausimo vis grįžtama, kaip vertinate naujausias pateiktas išvadas dėl Jūsų bendradarbiavimo?

– Yra dvi versijos viešai eksploatuojamos: viena mano, kita – buvusių saugumiečių. Čia aš nesirenku, tegu kiekvienas pats pasirenka. Aš tvirtinu, kad saugumas kovojo su manimi, o aš – su saugumu. Jie kovojo su manimi atvirai ir teisiškai, aš dažnai kovojau neoficialiai, slaptais būdais. O kadangi negali su manimi iki galo susitvarkyti, jie nusprendė atimti iš manęs autoritetą, viešai juodinti mane kaip tik įmanoma. Kadangi aš kaip ir neturėjau jokių nuodėmių ir nebuvo kaip mane apjuodinti, vienintelis būdas – būtent dėl šio prikišamo bendradarbiavimo.

Ankstesniais laikais buvo irgi bandymai, bet jie buvo nesėkmingi. Dabar atėjo nauja valdžia, ta medžiaga yra jos rankose ir jie tiki šia medžiaga. Deja, čia jokios išeities nėra: demokratijos sąlygomis visada bus grupė žmonių, kuri tikės visokiais niekalais.

L. Walesa – Lenkijos politikas, buvęs profsąjungos aktyvistas, 1980 metais įkūrė visuomeninį judėjimą „Solidarumą“, 1983 metais tapo Nobelio taikos premijos laureatu, nuo 1990 iki 1995 metų ėjo Lenkijos prezidento pareigas.

L. Walesa penktadienį Kaune, Vytauto Didžiojo universitete, drauge su kitais buvusiais Ukrainos, Moldovos, Estijos, Lietuvos prezidentais tarptautiniame Baltijos ir Juodosios jūrų forume diskutavo apie Europos ateitį.

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
Prašome palaukti

61 Komentarai

 1. Spot on with this write-up, I honestly believe this website needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to
  read through more, thanks for the information!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 2. My spouse and I stumbled over here coming from a different page and
  thought I might check things out. I like what I see so now i am
  following you. Look forward to looking over your web page for a second time.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 3. Then, if something unexpected happens, similar to a vehicular theft, you will not have to deal with the investigation. The
  reply is straightforward: Tags and titles go hand-in-hand.

  So, why do you’ll want to trouble with removing the license plates?
  For an interactive map of all of the DMV areas in the nation, go
  to this web site. Vermont is one state that follows this mannequin, not titling automobiles which might be more
  than 15 years old. While you go to your native DMV to request a title cancellation, they
  could ask you to deliver in the license plates, as
  properly. You’ll be able to request a duplicate at your local Division of Motor Autos (DMV).
  Whereas you’re at the DMV, ask about your state’s requirements concerning
  titles of junked automobiles. Not sure where you
  final positioned your title? Some won’t require you to indicate a title or every other form of ownership if the automobile if over a
  sure age. Sure, your car might get crushed as quickly because it enters the junkyard.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 4. Excellent items from you, man. I’ve keep in mind
  your stuff previous to and you’re simply extremely excellent.
  I actually like what you have bought here, certainly like what you’re saying and the way in which by which you are saying it.
  You’re making it enjoyable and you continue to care for to keep it wise.
  I cant wait to learn far more from you. This is really
  a terrific website.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 5. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was
  a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 6. Hi there Dear, are you actually visiting this site on a regular basis,
  if so after that you will absolutely obtain nice experience.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 7. Generally I do not read article on blogs, however I would like to say that
  this write-up very pressured me to check
  out and do so! Your writing style has been amazed me.
  Thank you, very nice post.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 8. If you necessity to person fun with your GTA 5 gamey, you can change cheats so
  that you can achieve the things you lingo achieve in the business until
  playing for a .

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 9. This is a topic that is close to my heart… Thank you!
  Exactly where are your contact details though?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 10. Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this post.
  It was funny. Keep on posting!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 11. I’d like to find out more? I’d like to find out more details.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 12. My brother suggested I would possibly like this web site. He was totally right.
  This put up actually made my day. You can not consider
  simply how so much time I had spent for this information! Thanks!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 13. If some one wishes expert view about running a blog after that i advise him/her to pay
  a visit this web site, Keep up the pleasant job. adreamoftrains best web hosting company

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 14. It’s hard to find knowledgeable people about this subject, but you seem like you know what you’re
  talking about! Thanks

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 15. Hi, Neat post. There’s an issue together with your website in web
  explorer, may check this? IE nonetheless is the market chief and a large
  portion of other people will omit your fantastic writing because of this problem.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 16. It’s going to be ending of mine day, however before finish I am reading
  this impressive post to improve my know-how.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 17. It’s actually a cool and helpful piece of information. I am
  satisfied that you shared this useful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 18. I must thank you for the efforts you have put in penning this site.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get
  my own site now 😉

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 19. You need to take part in a contest for one of the finest websites on the
  web. I will recommend this blog!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 20. Thank you for some other informative site. Where else may just I
  get that type of information written in such a perfect approach?

  I’ve a challenge that I am just now working on, and I have been at the glance out for such information.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 21. Asking questions are genuinely fastidious thing if you are not understanding something completely,
  except this post provides fastidious understanding yet.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 22. What you said made a bunch of sense. However, think about this, suppose you wrote a
  catchier title? I ain’t suggesting your information isn’t
  good, but suppose you added a headline to possibly grab people’s attention? I mean L.Walesa:
  Lietuvai ir Lenkijai lemta bendradarbiauti is kinda plain. You ought to glance
  at Yahoo’s front page and see how they write article headlines to get people interested.
  You might add a video or a related picture or two to get people
  interested about what you’ve got to say. In my opinion, it might make your website a little bit more interesting.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 23. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 24. I think that is among the such a lot important information for
  me. And i am happy reading your article.
  However want to commentary on few normal things, The website style is great, the
  articles is in reality nice : D. Good job, cheers

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 25. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new
  from right here. I did however expertise some technical points using
  this website, as I experienced to reload the website lots
  of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I am complaining, but sluggish loading
  instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m
  adding this RSS to my email and can look out for a lot more of
  your respective intriguing content. Make sure you update this again very soon.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 26. Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve
  truly enjoyed browsing your weblog posts. In any case I will be subscribing on your feed and I hope you write once more
  soon!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 27. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if
  all web owners and bloggers made good content as you
  did, the internet will be much more useful than ever before.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 28. Currently it seems like BlogEngine is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 29. I am regular visitor, how are you everybody? This piece
  of writing posted at this web page is genuinely fastidious.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 30. When I initially commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 31. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. However just imagine if you added some great
  pictures or videos to give your posts more, „pop“! Your content is excellent but with images and
  clips, this blog could certainly be one of the very
  best in its field. Wonderful blog! pof natalielise

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 32. Hello colleagues, its wonderful article on the topic of cultureand entirely defined, keep it up all the time.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 33. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied
  on the video to make your point. You clearly know what youre talking
  about, why waste your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something
  informative to read?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 34. It’s perfect time to make some plans for the future and it is
  time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips.

  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 35. Hi there! This article could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my
  previous roommate! He constantly kept talking about
  this. I most certainly will send this article to him.
  Pretty sure he’ll have a good read. Many thanks for sharing!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 36. My brother recommended I would possibly like this web site.
  He was once totally right. This publish truly made my day.
  You can not consider simply how a lot time I had spent
  for this information! Thank you!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 37. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read much more from you. This is really
  a terrific web site.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 1. Atgalinis pranešimas: JAV

 2. Atgalinis pranešimas: New Moon Money Spells

 3. Atgalinis pranešimas: christmas digital backdrops

 4. Atgalinis pranešimas: طراحی سایت

 5. Atgalinis pranešimas: รับเหมางานระบบ

 6. Atgalinis pranešimas: poker 99

 7. Atgalinis pranešimas: dang ky tai khoan fun88

 8. Atgalinis pranešimas: w88idw

 9. Atgalinis pranešimas: helpful hints

 10. Atgalinis pranešimas: make your own car decals

 11. Atgalinis pranešimas: tipobet

 12. Atgalinis pranešimas: mejaqq

 13. Atgalinis pranešimas: Audi Repair near Summerfield

 14. Atgalinis pranešimas: asian food

 15. Atgalinis pranešimas: Anonimas

 16. Atgalinis pranešimas: https://roigroup.quickbase.com/db/

 17. Atgalinis pranešimas: Best Real Estate Agency in San Diego California 858-356-8088

 18. Atgalinis pranešimas: thập thành.com

 19. Atgalinis pranešimas: fun88 casino

 20. Atgalinis pranešimas: datasgp

 21. Atgalinis pranešimas: i99 casino

 22. Atgalinis pranešimas: how to differentiate real and replica rolex cheapest replica rolex for sale

 23. Atgalinis pranešimas: link 12bet

 24. Atgalinis pranešimas: My Homepage

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

du × 4 =