Pradžia » Aktualus komentaras » Aš, homo (anti)sovieticus

Aš, homo (anti)sovieticus

By bluevis4_litva

Laimantas Jonušys

Ką reiškia būti tipiškam sovietinių laikų inteligentui, tarkim, homo sovieticus, visada anuomet svajojusiam apie kitą, geresnį, visų pirma dėl to, kad laisvą, pasaulį, esantį už geležinės uždangos? Ir neišvengiamai šį tą perėmusiam iš to meto įpročių – dažniausiai smulkių ir sunkiai sąmoningai suvokiamų.

Daug kam tai reiškia daugelį dalykų, bet man visų pirma tai reiškia aiškiai įsisąmoninti sovietinės valstybės patirtį siekiant ją paneigti. O svarbiausia – tai reiškia vertinti LAISVĘ, pliuralizmą, galimybę rinktis ir įvairovę. Taip pat, beje, ir prekių pasirinkimo gausą.

Sovietmečiu aplinkui mane daugelis pirkdavo juodojoje rinkoje firminius džinsus už 110 rublių (turbūt daugiau kaip už du trečdalius vidutinės mėnesio algos), ir aš juos supratau, bet pats niekada tokių dalykų nepirkau ir nesvajojau pirkti, nes man tai nebuvo laisvės ir pasirinkimo dalykas – tai buvo vergavimo sunkiai pasiekiamai materijai dalykas.

Nors ir kaip būčiau nepatenkintas, kad prekyboje maža privataus verslo, kad jis susitelkęs tik turguose bei kioskuose, o ne krautuvėlėse prie mano namų (kaip yra į vakarus nuo Lietuvos), bet niekada neapgailestausiu, kad egzistuoja prekybos centrai ir supermarketai, kuriuose prekių pasirinkimas yra ne dešimt, o šimtą kartų didesnis, negu buvo sovietmečiu. Niekada nesugebėsiu to laikyti blogybe, nes esu homo (anti)sovieticus, ir niekada manęs niekas neįtikins, kad prekių stygius yra geriau negu prekių gausa.

Taip pat ir, nors dabar žmonės skaito daug mažiau negu sovietmečiu, manęs niekas neįtikins, kad gerų knygų pasirinkimo gausa yra blogiau negu jų stygius ir cenzūra (tebus banalybė paminėti inteligentui homo sovieticus visada geistas galimybes žiūrėti kokius nori filmus, lankyti parodas ir keliauti kur norisi).

Niekada nepritarsiu beveik jokiems prekybos ribojimams, t. p. ir prekybos laiko, nes man tai primena sovietmetį, kai parduotuvės dirbdavo labai ribotu laiku ir turėdavo valandos pietų pertrauką, per kurią būdavo uždarytos.

Aš galiu suprasti, kodėl Skandinavijos šalyse smarkiai apribotas alkoholio prieinamumas, bet man tai visada primins sovietmečio laisvės ribojimą, t. p. laisvės pirkti, ką noriu ir kada noriu, ir visada tai atrodys kaip daugumos žmonių laisvės ribojimas dėl mažumos keliamų problemų.

Nes man atrodo, kad pastaruoju metu, vis gausėjant valstybės reguliavimui ir draudimams bei ribojimams, palengva užmirštama LAISVĖ kaip labai svarbi vertybė. Jeigu buvo rimtai užsimota drausti rūkyti balkonuose ir net prie namų, tai rodo, kad cerberiškas draudimų mentalitetas jau pažeidęs dalies politikų ir dalies visuomenės sveiką protą.

Be abejo, šia prasme esu liberalas, bet reikšminga prasme – iš neigiamos homo sovieticus patirties atsiradęs liberalas, pasiilgęs laisvės visomis jos apraiškomis. Kai kuriais atžvilgiais esu konservatorius, bet tik pozityviąja, o ne negatyviąja prasme. T. y. esu už tai, kad valstybė skatintų tradicinę šeimą, bet teigimu, o ne kokiais nors draudimais, pvz., materialiniu vaikus auginančių šeimų skatinimu ir t. t.

Esu už sąžinės laisvę ir, skirtingai nei buvo sovietmečiu, manau, kad Bažnyčia neturi būti uždaryta bažnyčiose, ji turi laisvai skleisti savo tikybą ir moralinius principus visai visuomenei; ir visai pritariu, kad Katalikų Bažnyčios išskirtinis statusas būtų praktiškai (nors ir ne įstatymiškai) apreikštas įvairiuose lygmenyse (nedraudžiant ir neskriaudžiant kitų tikybų), nes jeigu apie 80 proc. gyventojų save laiko katalikais, kad ir kokiais nominaliais, tai pagal demokratijos principus daugumos nuostatų turi būti paisoma. Bet tai visai nereiškia, kad turėtumėm tapti teokratine valstybe, todėl visų žmonių laisvės ribojimas, pvz., abortų draudimas, negali tapti laisvos šalies politika.

Bet, padaręs šią išlygą, vėl grįžtu prie LAISVĖS – prie visų laisvės apraiškų, kurių nebuvo sovietmečiu. Ir vėlgi, kaip homo (anti)sovieticus, esu už kuo didesnę laisvę visose sferose. Jeigu man kas sakys, kad pagal mano logiką reikia leisti vairuoti automobilį girtiems, tai čia nubrėšiu aiškią ribą: negalima leisti to, kas gali kelti grėsmę žmonėms, ir jokia laisva valstybė to neleidžia, bet tik totalitarinė valstybė ieško visų galimybių drausti suaugusiam žmogui suklysti savo nenaudai.

Laisvės principas turi būti taikomas ir mažumoms. Prastas pilietis, pripažįstantis tik tas laisvės apraiškas, kuriomis pats naudojasi. Turėtų būti laisvė (teisė) sudaryti oficialią vienalytę partnerystę. Man, kaip išgyvenusiam sovietinę patirtį, nėra priimtinas valstybės kišimasis draudimais į privataus gyvenimo sferas, taip pat ir į seksualinių santykių sritį, kai suaugę žmonės turi savanoriškus lytinius santykius, net jeigu tai lydi finansinis sandoris (kad ir kaip tai gali būti smerkiama moraliai).

Kai man sako, kad mes, apriboti sovietinės patirties, be reikalo atmetame marksizmą ir daugelį kairiosios politikos gėrybių, aš sakau, kad atvirkščiai – mes, turėdami tą baisią patirtį, kurios neturėjo kairuoliškai nusiteikę vakariečiai, galime aiškiai suprasti tai, ką būtina atmesti, o tai anaiptol ne visą kairiąją politiką, bet didelę jos dalį, tarkim, tą, kuri dešimtmečius arba tiesiogiai pataikavo, arba nuolaidžiavo mus okupavusios Sovietų Sąjungos užmačioms, tuos visus tariamai geranoriškus naivuolius ir naudingus idiotus, kurie, pvz., agitavo už vienašališką Vakarų branduolinį nusiginklavimą (CND – Campaign for Nuclear Disarmament), o tai faktiškai būtų reiškę kapituliaciją prieš iki dantų apsiginklavusią, mus okupavusią Sovietų Sąjungą, kurioje ta pati aktyvi agitacija už branduolinį nusiginklavimą buvo absoliučiai neįmanoma, nes už ją tegalėjo būti vienintelė galutinė pasekmė – kalėjimas, – nors šios kampanijos veteranai Vakaruose iki šiol didžiuojasi savo veikla ir neretai moko mus, kaip gyventi.

Kovo 11-osios proga verta pridurti, kad esu Lietuvos patriotas. Dėl to nematau jokio pagrindo kiek nors didžiuotis arba girtis, arba moralizuoti. Veikiau esu patriotas egoistas. Man tiesiog asmeniškai čia maloniau gyventi nei bet kur kitur (nors pakeliauti svetur yra itin įdomu ir verta). Man čia sava. Ši šalis man kaip, tarkim, savo šeima – artimieji tiesiog artimesni negu svetimi žmonės. Bet taip pat giminiškai artimi žmonės kartais gali erzinti, kelti pyktį ir nepasitenkinimą.

Knutas Skujeniekas sakė: „Man daug kuo gali nepatikti latvių tauta, bet vienas dalykas yra svarbus: šita tauta yra mano. Kitos neturiu ir neturėsiu. Be to, ačiū Dievui, turiu savo žemę po kojom ir savo valstybę. Ar ji atsilikusi, ar išsivysčiusi, tai neturi lemiamos reikšmės – tokioje privalau gyventi, tokioje ir gyvenu.“

Mano šalis man priimtina ne vienodai mąstančių žmonių užsisklendimu, o įvairove. Pažįstu kai ką, kas laiko save ne patriotu, o pasaulio gyventoju, bet dėl to neniekina Lietuvos, o tiesiog gyvena ir mąsto savaip. Kiekvienai tautai reikia savaip mąstančių žmonių, metančių iššūkį, gyvenančių kitaip. Jie niekada nesudarys daugumos, bet tik tvirta, savimi pasitikinti tauta gali tokius suvokti kaip praturtinimą ir paįvairinimą, o ne bukai atstumti.

Esu patriotas, bet manęs nežavi tie patriotai, kurie nugrimzdę į praeitį ir apkerpėjusiuose apkasuose tebekovoja seniai laimėtus mūšius. Vis dar kovoja už Vilniaus krašto priklausymą Lietuvai, bijo w raidės, apskritai bijo visko „ne savo“, Europos, pasaulio, gėjų, visų naujovių, mano, kad lietuvių kalba nyksta, nori už milijonus statyti Tautos namus.

Su Tautos namais apskritai yra nesusipratimas – tai tiesiog anachronizmas. Ši idėja kilo XX a. pradžioje, kai Vilniuje nebuvo jokio lietuviško teatro pastato, bibliotekos, muziejaus ir t. t. Tautos namai turėjo tapti lietuviškų kultūrinių institucijų užuomazga ir branduoliu. Dabar tai tiesiog nereikalinga.

Sovietmečiu būti Lietuvos patriotu buvo draudžiama – leista būti tik „Žalgirio“ patriotu, o viešai reikėjo privalomai garbinti okupantus. O aš esu homo (anti)sovieticus, patyręs gyvenimą sovietmečiu, įsisąmoninęs šią patirtį, paneigęs ją ir siekiantis priešingybės. Ir niekas manęs neįtikins, kad nelaisvė geriau už laisvę.

Laimantas Jonušys yra literatas, vertėjas,  šis jo straipsnis buvo  spausdintas „Šiaurės Atėnuose“.  

 

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 2
Prašome palaukti

22 Komentarai

 1. I am extremely inspired with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is that this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to look a nice
  blog like this one nowadays..

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 2. Its like you learn my mind! You appear to understand so
  much about this, such as you wrote the e-book in it or something.

  I think that you simply can do with a few % to drive the message
  house a little bit, but instead of that, this is excellent
  blog. An excellent read. I will certainly be back.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 3. There is certainly a great deal to find out about this subject.
  I like all the points you made.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 4. Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and
  I will be waiting for your next write ups thanks once again.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 5. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but,
  I’d like to send you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it develop
  over time.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 6. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is needed to get
  set up? I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100%
  sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 7. I all the time used to study post in news papers but now as I
  am a user of internet therefore from now I am using
  net for articles or reviews, thanks to web.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 8. I think what you published was actually very reasonable.
  However, what about this? what if you were to write a killer
  headline? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, however suppose you
  added a title that makes people desire more? I mean Aš, homo (anti)sovieticus is kinda plain. You ought to glance at
  Yahoo’s front page and note how they create article titles to get viewers interested.

  You might add a related video or a picture or two to grab people
  excited about what you’ve got to say. Just my opinion, it could bring your posts a little livelier.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 9. If some one wishes expert view about blogging after that
  i recommend him/her to visit this blog, Keep up
  the pleasant work.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 10. You really make it seem so easy with your presentation but
  I find this topic to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complex and extremely broad for me. I am looking
  forward for your next post, I will try to get the hang of
  it!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 11. Hello, i feel that i saw you visited my weblog thus i came to go back the choose?.I am trying to to find things to enhance my web site!I
  guess its ok to make use of some of your ideas!!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 12. If you want to get a great deal from this article then you have to apply these strategies to your won web site.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 13. I every time emailed this webpage post page to all my contacts, because if like to read it
  after that my contacts will too.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 14. I’m really impressed with your writing skills and also with the
  layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare
  to see a nice blog like this one nowadays.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 15. Hi there, yeah this paragraph is really good and I have learned lot of things from it on the topic of blogging.
  thanks.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 16. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed
  surfing around your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 17. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However I am
  encountering issues with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot join it.
  Is there anybody having similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 18. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never
  found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if
  all web owners and bloggers made good content as you did, the
  net will be much more useful than ever before.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 19. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate
  to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 20. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
  that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 21. Ridiculous quest there. What happened after?

  Good luck!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 22. Nice post. I was checking constantly this blog and I am inspired!
  Very useful information specially the ultimate part 🙂 I
  take care of such information a lot. I was seeking this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

šešiolika − trys =