Pradžia » Airija » Airijos premjeras: „Europa rizikuoja išprotėti“

Airijos premjeras: „Europa rizikuoja išprotėti“

By Darius Kuodys │adiena.lt

Jungtinė Karalystė – artimiausia Airijos kaimynė. Šių šalių ekonomikos yra taip susijusios, kad kai Didžiosios Britanijos BVP paaugdavo 1 proc. Airijos, jau vien dėl šio fakto, irgi padidėdavo bent 0.3 proc.

Tuo pačiu, buvusi metropolija yra didžiausia Airijos prekybinė partnerė. Vienos savaitės tarpusavio prekybos ir paslaugų bendra apyvarta siekia 1.2 milijardo eurų.

Abiejose salose į šį verslą vien tiesiogiai yra įtraukta per 400 000 žmonių.

Verslas visada ieško naujų galimybių, nori didesnės o ne mažesnės apyvartos, pajamų bei pelno.

dub-ulst

Tačiau Britanijos pasitraukimo detales iš Europos Sąjungos vis dar gaubia tirštas rūkas, o nežinia visais laikais žmoniją baugino. Ne tik priklausančius verslo klasei.

Todėl aštrūs Vokietijos ir Prancūzijos lyderių pasisakymai dėl savo derybinių pozicijų Jungtinės Karalystės atžvilgiu nepraslydo pro Dublino ir Belfasto politikų ausis.

Ir jie nusprendė netylėti.

Kol dar ne vėlu…

Dublinas, lapkričio 2 d. (AFP-BNS). Derybos tarp Europos Sąjungos ir Didžiosios Britanijos dėl šios išstojimo gali tapti „piktos“, trečiadienį „Brexit“ temai skirtame susitikime su politikais ir verslo lyderiais perspėjo Airijos premjeras Enda Kenny (Enda Kenis).

Pasak E.Kenny, Britanijos sprendimas išstoti iš ES Airijai yra „reikšmingiausias ekonominis ir socialinis iššūkis per pastaruosius 50 metų“, bet „Europa rizikuoja išprotėti“ dėl to, kokį susitarimą pasiūlyti Britanijai. Premjeras pridūrė, kad derybos gali pasidaryti „gan piktos“.

E.Kenny pažymėjo, kad Airija dėl „Brexit“ gali baimintis labiausiai iš visų ES narių ir kad šalis jau kenčia, nors britų vyriausybė dar nė neinicijavo oficialaus derybų proceso, nes ekonomiką paveikė svaro kurso kritimas beveik 20-čia procentų.

„Labai gerai suprantu, kad kai kuriems sektoriams „Brexit“ yra ne tolima perspektyva, bet šiandienos realybė, nes sterlingo nuvertėjimas sukuria daug iššūkių airių eksportuotojams“, – sakė jis.

Opozicinės „Sinn Fein“ lyderis Gerry Adams (Džeris Adamsas) taip pat perspėjo, kad iškilo „labai rimta grėsmė“ Šiaurės Airijos taikos procesui – dėl galimos kultūrinių ir socialinių ryšių suirutės netekus ES finansavimo ir sugrįžus prie „kietos“ sienos tarp Airijos ir Jungtinei Karalystei priklausančios Šiaurės Airijos.

„Taip pat esama labai realaus susirūpinimo Šiaurėje, kur tikėtina infliacijos ir pragyvenimo išlaidų padidėjimo perspektyva, – sakė jis. – Iškilo pavojus darbo vietoms, iškilo grėsmė investicijoms, o mūsų žemės ūkio bendruomenė susiduria su sisteminėmis komplikacijomis. Ir tai tik ledkalnio viršūnė.“

Politinės partijos iš visos Airijos salos buvo pakviestos į šį forumą, kuriame dalyvavo maždaug 300 politikų.

Jį boikotavo tik dvi pagrindinės probritiškos junionistų partijos.

Vertinimo dar nėra.
Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

10 + devyniolika =