Pradžia » Pasaulis » Arabai geidžia lietuviškos produkcijos

Arabai geidžia lietuviškos produkcijos

By etaPlius

Jonas Čekuolis ragina atrasti Arabų pasaulį

Jonas Čekuolis ragina atrasti Arabų pasaulį

Kaip reikia bendrauti su arabais, kokie principai ir prioritetai vyrauja verslo santykiuose, kaip juos veikia religija ir kokios lietuvių prekės Jordanijos rinkoje būtų patraukliausios? Apie verslo galimybes ir stereotipus Chaimo Frenkelio viloje vykusios konferencijos metu pasakojo Jonas Čekuolis, NDI (National Democratic Institute) vicedirektorius Jordanijoje, Jordanijos parlamento konsultantas.

Edita Bačėnė

etaplius

Vienija klimatas ir demografija
Arabų pasaulis – 22 šalys, tačiau visos jos skiriasi taip, kad net sunku suvokti. „Man, pradėjusiam ten dirbti, buvo pirmas ir labai didelis atradimas, kad jordanai yra visai kitokie nei egiptiečiai, marokiečiai, alžyriečiai, sirai. Kiekvienus būtų galima apibūdinti vis kitu žodžiu. Ir net arabų kalba, kuria visi kalba, yra pakankamai skirtinga. Ką sako marokietis, yra beveik neįmanoma suprasti saudo arabui ir pan.“ – teigė J. Čekuolis.

Nepaisant bruožų, kuriais arabai skiriasi vieni nuo kitų, daugelis dalykų juos jungia. Didžiausiomis bendrybėmis arabų pasaulyje J. Čekuolis vadina klimatą ir demografiją. Jordanijos parlamento konsultantas juokauja, kad nepaisant karščio, smėlio, dykumos, labai ribotų vandens ir žemdirbystės resursų, Dievas kaip kompensaciją už tai nepagailėjo naftos ir dujų.

„Mikroskopinis Kataras valdo didžiausius pasaulyje gamtinių dujų telkinius. Ilgus dešimtmečius nafta ir dujos nešė lengvus pinigus turtingajai visuomenei. Dabar laikai keičiasi, naftos kainos krenta. Saudo Arabija praėjusių metų pabaigoje apstulbino visą arabų pasaulį – jie paskaičiavo, kad jų prabangus vartotojiškas gyvenimo būdas, esant dabartinėms naftos kainoms, išsilaikytų tik 5-erius metus. Jie priversti daryti didelius pertvarkymus, vykdyti reformas, mažinti įvairiausias prabangias išmokas, nebedalinti už dyką butų ar nebestatyti naujų namų jaunoms šeimoms, o tai anksčiau buvo daroma. Tiesiog naftos kainos krito ir panašu, kad arabams tie lengvi pinigai gali baigtis. Tačiau vartotojiška kultūra ir vartojimo tradicija, aišku, išlieka ir išliks ilgai“, – pasakojo J. Čekuolis.

Pramogas keičia apsipirkimai

Antra didžiausia bendrybė arabų pasaulyje – demografija. Tai jauniausias regionas pasaulyje: beveik pusė gyventojų yra jaunesni nei 30 metų amžiaus, o penktadalis – jaunesni nei 25-erių.

Nepaisant jauno amžiaus, šiose šalyse akivaizdi turtinė diferenciacija. Iki 15 proc. visuomenės kiekvienoje arabų šalyje yra laikomi labai turtingais.

„Tai yra labai daug. Jeigu 22-ose arabų šalyse yra 370 mln. gyventojų, tai galima drūtai pasakyti, kad 50 mln. jų yra iš tikrųjų labai turtingi. Dėl įvairiausių tradicijų, gyvenimo būdo ir religijos įtakų arabai žymiai mažiau išlaidų skiria pramogoms. Gali pirkti laisvai, bet niekas beveik nevartoja alkoholio, beveik nebūna koncertų, diskotekų, ir nėra jokios mecenavimo, labdaros, paramos tradicijų, neskaitant islamo nustatyto zakato mokesčio. Praktiškai visuomenei belieka tik vartojimas. Intensyvaus, agresyvaus vartojimo kultūra yra labai išplėtota. Amane, Jordanijos sostinėje, minios žmonių būriuojasi prekybos centruose, vaikšto, apžiūrinėja prekes šeimomis, poromis, bendrauja ir t. t. Prekybos centrai yra ta vieta, kur visuomenė renkasi ir bendrauja“, – teigia J. Čekuolis.

Vartojimo prekėms – didžiausios išlaidos

Skaičiuojama, kad vartojimas namų ūkio reikmėms arabų šalyse sudaro 44 proc. išlaidų ir tai yra antras pagal dydį rodiklis pasaulyje. Daugiau namų ūkio reikmėms suvartoja tik žmonės Indijoje – 56 proc.

Pasak J. Čekuolio, arabams pirkimas – tai ištisas socialinis procesas, žaidimas. Jie mėgsta ilgai apžiūrinėti daiktą, teirautis apie jį. „Kai skrendu lėktuvu, stengiuosi nestoti į tą eilę registruotis, kurioje matau esant daug arabų, nes jie dažniausiai daug klausinėja: kuri jo vieta, ar ji prie lango, kuris atsidaro, o gal jis norėtų prie to, kuris neatsidaro, ar maistą neša nuo 12 vietos, kur pradeda, nes pirmiau atneštas maistas karštesnis… Bet visa tai jiems yra labai normalus procesas. Jei yra vartotojai, jei gauna paslaugą, normalu pasiteirauti apie ją“, – teigė J. Čekuolis.

Prekyba internetu – nepatikima

Vartojimo ir pirkimo procese labai daug lemia draugų patirtis ir nuomonė apie produktą. Arabų pasaulyje yra labai svarbu pamatyti, paliesti daiktą, todėl prekyba internete ten yra labai silpnai išplėtota. 75 proc. internetinės prekybos veikia pagal principą – sumoku, kai gaunu prekę į rankas. Nemažai parduotuvių taip pat beveik netaiko prekių grąžinimo politikos.

Prekės ženklas arabų vartotojams reiškia ne tik kokybę, bet ir pirkėjo reputaciją. Arabams nebūtina pirkti pigių produktų, bet jiems smagu gauti kokią nors papildomą nemokamą dovaną arba paslaugą.

„Vienas olandas po truputį plečia savo picerijų tinklą šalyje, o jo picos nėra pigiausios. Jis tai ir akcentavo per vieną mūsų susitikimą: „Niekada negaminu pigiausių picų, niekada nereklamuoju savo picų kaip pigiausių mieste. Mano picos geriau bus brangesnės negu rinkos kaina, bet aš tada duosiu nemokamą puodelį kavos.“ Pirkėjui malonu gauti tą nemokamą puodelį kavos, kaip specifinį, individualų, būtent jam skirtą“, – aiškino J. Čekuolis.

Mada – labai svarbus faktorius arabų šalyse. Arabai vartotojai stengiasi būti praktiški, bet labiausia – madingi. „Pasaulyje daugiausiai mados žurnalų leidžiama būtent arabų kalba, nors daug moterų, kaip matėte iš kino filmų ar savo akimis, dėvi rūbus, kurie slepia visą mados grožį, tačiau rūbai, esantys po tomis skraistėmis, dažnai kainuoja tūkstančius“, – teigė J. Čekuolis.

Kaip plėtoti verslą su arabais?

Arabų versle atskirties tarp asmeninio ir profesinio gyvenimo nėra. Potencialus verslo partneris turi pirmiausia būti įvertintas kaip asmeninis draugas. „Tie, kurie rašo ir siunčia į arabų šalis laiškus su savo pasiūlymais ir siekiais užmegzti kontaktus, mažai ką tepeša. Yra būtini individualūs pokalbiai akis į akį. Labai svarbu vietiniam verslininkui patikėti jo būsimu partneriu kaip žmogumi, tada bus lengviau patikėti siūloma preke ar paslauga“, – aiškino J. Čekuolis.

Kitas svarbus dalykas – arabų žodynas ir žodžių prasmės. Pasak pranešėjo, jos yra kitokios negu Vakarų pasaulyje. Ypatingai žeminantis reiškinys – viešas nesutikimas su arabo pasiūlymu. Tai laikoma asmens orumo pažeminimu.

„Yra gerai žinomas arabų pasaulyje anekdotas, kaip žmogus prašo savo arabo draugo paskolinti  1 mln. dolerių. Draugas atsako dabar neturintis, nors niekada neturėjo ir neturės, bet gal po kelių dienų staiga gaus pinigų ir kas nors pasikeis. Bet tai vis tiek reiškia – ne“, – pasakojo
J. Čekuolis.

Arabams patinka jausti savo išskirtinumą, jie mėgsta, kad aplink juos pašokinėtų, labai reikšmingas ir aprangos stilius. Konservatyviose visuomenėse yra pravartu laikytis konservatyvios drabužių linijos. „Yra populiarus posakis: valgyk tai, kas patinka tau, bet dėvėk tai, kas patinka kitiems“, – priminė J. Čekuolis.

Tradicinis stereotipas sako, kad arabai daug derasi tam, kad gautų mažiausią kainą, bet iš tiesų arabų kultūroje derėjimasis yra būdas vartotojui pasiekti supratimą, jausmą, kad jis sulaukia išskirtinio požiūrio, kad niekas kitas, o tik jis gavo šitos kainos, šito pasiūlymo privilegiją.

Būtina atkreipti dėmesį ir į religijos svarbą. „Nesvarbu, kiek religingas jūsų partneris būtų, kokios religijos jis laikytųsi – islamo ar krikščionybės, tai yra asmens individualybės sudėtinė dalis. Vakarų pasaulyje religija dažnai yra atskirai nuo žmogiškųjų santykių. Čia taip nėra. Bet kokią ironiją religijos atžvilgiu arabas priims kaip asmenišką įžeidimą jam ir jo šeimai“, – teigė J. Čekuolis.

Ką importuoti iš Lietuvos?

„Viską, – tvirtai nukerta pranešėjas. – Arabai yra imlūs naujiems produktams. Jie turi pinigų ir nežino, kur juos dėti, o pramogų kaip ir nėra. Lieka vartojimas. Pavyzdžiui, Jordanijoje trūksta visko, ką Lietuva gamina. Sausros, nėra vandens, labai nedaug žemdirbystės.

87 proc. maisto produktų Jordanija įsiveža iš užsienio, t. y. beveik viską. Vietinių yra pomidorų, truputį agurkų. Grūdai labai paklausūs arabų šalyse. Labai perkama mediena – Jordanijoje tik 1 proc. teritorijos yra miškai. Mediniai baldai yra didelės prabangos ženklas. Tik labai turtingas žmogus gali turėti medines grindis“, – pasakoja J. Čekuolis.

Jordanijos parlamento konsultantas pripažįsta per penkerius darbo ir gyvenimo Jordanijoje metus tik kartą matęs lietuvišką prekę. Viename gėlių kioske buvo parduodami Rėkyvos durpių paketai.

„Taigi galimybės yra, bet geros vietos tuščios ilgai nebūna. Ir tai yra brangu. Reikia pradėti nuo santykių užmezgimo, o kad tie santykiai pavirstų verslo kontaktais, reikia važiuoti, gyventi viešbučiuose, po to neišvengiamai reikės daryti marketingo kampanijas. Būtinos investicijos einant į arabų pasaulį. Ir tos investicijos gali siekti dešimtis tūkstančių dolerių“, – pranešimą baigė J. Čekuolis.

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
Prašome palaukti

18 Komentarai

 1. If you would like to improve your know-how just
  keep visiting this web site and be updated with the newest gossip posted here.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 2. I will right away snatch your rss as I can’t find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.

  Do you’ve any? Kindly permit me recognise in order that I may subscribe.
  Thanks.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 3. Thanks for sharing your thoughts about g there. Regards

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 4. Fine way of explaining, and nice piece of writing to get facts on the topic of my presentation subject matter, which i am going to present in university.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 5. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got
  this from. appreciate it

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 6. I used to be able to find good info from your
  articles.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 7. fantastic issues altogether, you simply won a emblem new reader.
  What may you suggest about your submit that you just made some days ago?
  Any sure?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 8. Hi friends, its impressive post regarding teachingand completely explained, keep it up all the time.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 9. Hello every one, here every person is sharing such know-how, therefore it’s nice to read this web
  site, and I used to pay a visit this web site
  all the time.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 10. Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am
  waiting for your further post thank you once again.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 11. What’s up, its nice article on the topic of media print, we
  all know media is a fantastic source of data.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 12. Hi just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 13. This blog was… how do I say it? Relevant!!
  Finally I’ve found something that helped me. Many thanks!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 14. I don’t even know the way I finished up right here, but
  I thought this submit used to be great. I do not know who you might be
  however certainly you’re going to a well-known blogger in the event you
  are not already. Cheers!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 15. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 16. Hello! I know this is kind of off-topic but I had to
  ask. Does managing a well-established website like
  yours take a large amount of work? I’m completely new to writing a
  blog but I do write in my diary every day. I’d like to start a
  blog so I can share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.
  Thankyou!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 17. Good day! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 18. Appreciating the hard work you put into your blog and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Wonderful read!
  I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

du + 7 =