Pradžia » Nuomonės » Tyrimai – nebaigti, bet prokurorai ir policija savo darbe klaidų nemato

Tyrimai – nebaigti, bet prokurorai ir policija savo darbe klaidų nemato

By BNS │ adiena.lt

Tiek ikiteisminis tyrimas dėl tarnybos pareigų neatlikimo, tiek tarnybinis patikrinimas, siekiant nustatyti, ar tinkamai reaguota į pranešimą apie Kėdainiuose smurtą patyrusį berniuką, dar nėra baigti, tačiau esminių pažeidimų pareigūnų veiksmuose sako neradusi nei prokuratūra, nei policija.

Tokią informaciją pateikė generalinio prokuroro pavaduotojas Žydrūnas Radišauskas bei policijos generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris, trečiadienį dalyvavę Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdyje.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Ž. Radišauskas neįžvelgia prokuratūros kaltės, BNS nuotr.

Generalinio prokuroro pavaduotojas Ž. Radišauskas neįžvelgia prokuratūros kaltės dėl nutraukto tyrimo, BNS nuotr.

Komisija nagrinėja situaciją, kai sausio 27-ąją ligoninėje mirė prieš porą dienų į ją iš namų atvežtas žiauriai sumuštas keturmetis. Apie tai išsamiai rašė ir „Airijos diena“.

Be to, paaiškėjo, kad apie galbūt sumuštą tą patį vaiką teisėsaugai pranešta pernai lapkritį, tuomet pradėtas ikiteisminis tyrimas nutraukus, nusprendus, jog berniukas susižalojo pats. Tarnybos aiškinasi, ar tinkamai reagavo į pirmąjį pranešimą apie galimą smurtą.

Po mėnesio tyrimai vis dar nebaigti

Generalinio prokuroro pavaduotojas Ž. Radišauskas pažymėjo, kad ikiteisminis tyrimas dėl pareigų galimo neatlikimo nėra baigtas, o tarnybiniame patikrinime dar laukiama prokurorų atsakymų, kurie turėtų būti gauti per penkias dienas.

„Tiek ikiteisminis tyrimas, tiek tarnybinis patikrinimas šiandien dar nėra baigtas“, – sakė Ž.Radišauskas, sukeldamas komisijos narių pasipiktinimą, kad praėjus mėnesiui po tyrimo pradžios vis dar nėra atsakymų.

Generalinio prokuroro pavaduotojo teigimu, visgi tarpinė išvada rodo, kad sisteminių bėdų organizuojant tyrimą dėl galimo smurto prieš vaiką nenustatyta.

Nekalta ir policija?

Tarnybinio patikrinimo dėl policijos pareigūno veiksmų dar nebaigė ir policija. Kaip sakė generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris, tyrimas užtruko dėl pareigūno ligos ir turėtų užsitęsti dar keletą dienų, tačiau preliminariai aplaidumo požymių policininko darbe nenustatyta.

„Terminas sueina rytoj, preliminarias išvadas mes turime, dėl sisteminių spragų mes teikiame siūlymus, kaip sistemiškai valstybė turi elgtis. Konkrečiai šitoj situacijoj dėl policijos pareigūno veiksmų šiam momentui kažkokių pareigūno aplaidumo veiksmų mes nematome“, – po komisijos posėdžio žurnalistams sakė E.Šileris.

Kalbėdamas apie policijos priemones, kurių imtasi po tragiško atvejo Kėdainiuose, E.Šileris įvardijo visų su vaikais susijusių smurto atvejų viešinimą. Per parą fiksuojama nuo 5 iki 15 tokių atvejų.

Prokuratūra turi prisiimti atsakomybę

Prokurorų atsakymais pasipiktinęs Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos vadovas konservatorius Mykolas Majauskas tuo tarpu pažymi, kad Lietuva ką tik susidūrė su dar vienu atveju, kai iki mirties sumuštas vaikas, nors jau anksčiau būta signalų dėl galimo smurto.

„Atsakingos institucijos dirbo aplaidžiai, ir nereikia vynioti į vatą, jos turi prisiimti atsakomybę. Šiandien ką girdėjome iš Generalinės prokuratūros atstovo, atrodo labai apgailėtinai. Mes prieš mėnesį kalbėjome apie situaciją, ir jie per mėnesį žadėjo atlikti tyrimą ir paaiškinti, kas buvo negerai. Šiandien atėjo ir sako, kad tyrimas nebaigtas, išvadų neturi. O mes turime labai tragišką atvejį, kuomet Šiauliuose mergaitei, prieš kurią buvo smurtaujama, jau konstatuota klinikinė mirtis“, – po posėdžio žurnalistams sakė M.Majauskas.

Šiaulių ligoninėje gydytai, įtariama, sumuštai septynių mėnesių mergaitei diagnozuota smegenų mirtis. Į ligoninę ištikta klinikinės mirties ji buvo atvežta pirmadienio naktį. Medikai įtaria, kad kūdikis buvo muštas ar smarkiai supurtytas, teisėsauga pateikė įtarimus septyniolikmetei mergaitės mamai ir jos sugyventiniui. Galimas smurtas prieš mergaitę buvo tirtas anksčiau, bet ikiteisminis tyrimas tuomet nutrauktas.

„Tai antras atvejis prokuratūroje per pusantrų metų, kai buvo nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje ir vaiko gyvo nėra, ir aš matau sistemines bėdas prokuratūroje ir manau, kad prokuratūra turi prisiimti atsakomybę, ar aukščiausiu lygiu, ar kitu lygiu, mes matysime po pateiktų išvadų po kelių savaičių“, – situaciją komentavo komisijos vadovas.

Vaiko teisių apsaugos specialistai dirbo aplaidžiai

„Tikrai konstatavome aplaidų Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbą“, – tokią išvadą dėl Kėdainių atvejo komisijos posėdyje pristatė Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė. Anot jos,  gindami keturmečio berniuko interesus savo pareigų iki galo neatliko ne tik Kėdainių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai, bet ir Kėdainių medikai bei teisėsaugininkai.

„Atlikus tyrimą nustatytas aplaidus Kėdainių rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbas, teisėsaugos pareigūnų sprendimai neatitiko geriausių vaiko interesų užtikrinimo principo ir sąlygojo tęstinius vaiko teisių ir teisėtų interesų pažeidimus. Taip pat nustatyti Kėdainių ligoninės nepakankami veiksmai galimai smurtą patyrusiam mažamečiui (su mama) 2016-11-23 kreipusis į medikus“, – teigiama išvadoje.

E. Žiobienė nutarė kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, kad ši atliktų neplaninį Kėdainių ligoninės patikrinimą. Dėl aplaidaus vaiko teisių apsaugos specialistų darbo kontrolierė kreipėsi į Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorių Ovidijų Kačiulį, kadangi iki šiol vaiko teisių apsaugos skyriai yra pavaldūs savivaldybių administracijoms.

Anksčiau taip pat rašėme: Ar mažojo Matuko mirtis sudrebins išklibusius Lietuvos teisėsaugos pamatus?

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

aštuoniolika − 18 =