Pradžia » Aktualus komentaras » Ar mažojo Matuko mirtis sudrebins išklibusius Lietuvos teisėsaugos pamatus?

Ar mažojo Matuko mirtis sudrebins išklibusius Lietuvos teisėsaugos pamatus?

By Palmira Mart │ adiena.lt

Lietuvoje vis dar netyla kalbos apie žiauriausią šių metų nusikaltimą – patėvio ir motinos mirtinai užmuštą keturmetį berniuką iš Kėdainių.

© Rinkosaikste.lt, Giedrės Minelgaitės nuotr.

© Rinkosaikste.lt, Giedrės Minelgaitės nuotr.

Mažos mūsų šalies valdiškų institucijų valdininkai ir valdininkėliai, pradžioje bandę kaltę dėl šio protu sunkiai suvokiamo nusikaltimo suversti vieni kitiems, pastaruoju metu, panašu, apsiramino, kai kas net atliko viešą išpažintį ir galiausiai visi, kas galėjo būti už tai  atsakingi, viešai pažadėjo „reformuotis“, „persitvarkyti“, „derinti tarpusavyje veiksmus“, kad tokios tragedijos ateity nepasikartotų.

Tiesa, tokie pažadai buvo dalijami ir lygiai prieš metus, po vadinamosios Saviečių tragedijos, kai tėvas šulinyje nuskandino du savo vaikelius, bet dabar kalba ne apie tai.

Dabar kalba apie tai, kad mažasis Matukas ir šiandien būtų buvęs gyvas, jei suaugę dėdės ir tetos iš policijos, prokuratūros, teismo ir probacijos būtų tinkamai atlikę savo pareigas.

Išpūstas teisėsaugos institucijų skaičius

Tačiau pradėkime truputį iš toliau.

Airijoje gyventiems tautiečiams mažiausiai turėtų būti įdomi gremėzdiška Lietuvos teisėsaugos struktūra, bet be jos sunku bus suvokti, kiek pareigūnų mūsų šalyje nuo ryto iki vakaro „pluša“, kovodami su nusikalstamumu ir… saugodami mūsų ramybę.

Pradžioje išvardinsime visas oficialias teisėsaugos institucijas, išlaikomas iš vargano Lietuvos  biudžeto. Tai:

 • Policija
 • Prokuratūra
 • Valstybės sienos apsaugos tarnyba
 • Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT)
 • Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT)
 • Karo policija
 • Lietuvos Respublikos muitinė
 • Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas
 • Valstybės saugumo departamentas
 • Teismai (jų šalyje – per 60)
 • Kalėjimų departamentas, turintis 10 įkalinimo įstaigų ir penkias Probacijos tarnybas.

Jau, ko gero, biudžetinių teisėsaugos institucijų sąrašas būtų kaip ir visas, nors neatmestina, kad tarp jų gausos viena kita galėjo ir „pasimesti“.

Tačiau jei, pradedant policija, toliau sąrašą detalizuotume, vardindami visus miestų ir rajonų padalinius, departamentus, valdybas, biurus bei skyrius ir skyrelius, neabejojame, jog didžioji dalis skaitytojų ties šia vieta nusispjautų ir pultų komentuoti beviltiškai neįdomią rašliavą. O be reikalo.

Mat, jei panaršytume šių institucijų internetinėse svetainėse, tai sužinotume nemažai įdomių dalykų.

Tai, kad kiekvienoje iš jų dirba daugybė nieko bendra su teisėsauga neturinčių raštvedžių, kompiuterininkų, buhalterių, personalo, komunikacijos specialistų, ūkvedžių, vairuotojų, valytojų ir kitokio plauko darbuotojų, yra tik žiedeliai.

Kur kas įdomesnis faktas yra tai, kad nemaža dalis išvardintų institucijų iki šiol vis dar tebedubliuoja viena kitos funkcijas.

Tai tik centrinio Policijos departamento valdymo struktūra...

Tai tik centrinio Policijos departamento valdymo struktūra…

Štai tik keletas pavyzdžių:

 • analogiškas su kontrabanda ir akcizinėmis prekėmis susijusias nusikalstamas veikas mūsų šalyje narplioja ir Muitinės kriminalinė tarnyba, ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba, ir gausūs su organizuotu nusikalstamumu kovojančių pareigūnų padaliniai;
 • su keliomis dešimtimis šalyje galbūt veikiančių finansinių nusikaltėlių bando susitvarkyti ir atskira FNTT, ir policijos komisariatų Ekonominių nusikaltimų tyrimų valdybos, kurių pareigūnai kartu su prokurorais bei mokesčių inspektoriais niekaip nepajėgia suskaičiuoti ir įrodyti nelegalių kelių šalies Karalių ir karaliukų turtų, o buvusio „Snoro“ banko vadovai su pavogtais milijonais dėl „įnirtingo“ Lietuvos pareigūnų darbo ramiai sau šildosi po Putino sparneliu;
 • su mūsų valstybėje plačiai išbujojusia korupcija įnirtingai kovoja ir specialiai tam įkurta STT, per metus vidutiniškai pradedanti vos per 20 ikiteisminių tyrimų, ir penkiose apygardų prokuratūrose esantys Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriai bei Generalinėje prokuratūroje veikiantis to paties pavadinimo departamentas su daugybe pareigūnų…

Stop, stop! Jau per daug informacijos? Būtent – visko čia tiek daug, kad vietos mažam  keturmečiui Matukui tarp šių daugybės institucijų tiesiog … nebelieka.

Tad grįžkime prie jo, teisingiau, prie to, kaip visų svarbiausiųjų teisėsaugos institucijų pareigūnai nesugebėjo sutramdyti vieno sužvėrėjusio berno – Matuko patėvio ir jo žudiko Gedimino Kontenio.

Teismas nenuteisė, prokuratūra nutraukė tyrimą, probacija nestebėjo…  

Internetinio portalo rinkosaikslte.lt žurnalistai išsiaiškino, jog dar 2015 m. pavasarį, praėjus vos kelioms dienoms po to, kaip grįžo iš įkalinimo vietos (!) Gediminas Kontenis padarė tris naujus nusikaltimus: per vieną naktį suniokojo 7 automobilius, vėliau moteriai sulaužė nosį ir sugadino jos automobilį, o tų pačių metų lapkritį išdaužė parduotuvės langą.

Už šiuos nusikaltimus jau anksčiau teistą asmenį konkreti Kėdainių apylinkės teismo teisėja 2016 metų birželio 2 d. nuteisė… lygtine 1 metų 10 mėnesių laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant 2 metams! Tai reiškia, kad per dvejus metus G. Kontenio elgesys turėjo būti pavyzdinis.

Ar taip ir buvo? Pažiūrėkim…

G. Kontenio sugyventinę žmonės ne kartą matė vaikštančią su pamuštais paakiais.

2016 metų lapkričio mėn., gavus pranešimą apie tai, kad G. Kontenis galimai smurtauja prieš sugyventinės sūnų, Kėdainių policijoje pradedamas ikiteisminis tyrimas.

G. Kontenį dėl įvykio apklausia konkretus Kėdainių policininkas, t. y. G. Kontenio…buvęs klasiokas ir draugas! G. Kontenis pasako, kad vaikas pats nukrito nuo laiptų, tą patvirtina jo sugyventinė, vaiko mama, vaikas apklaustas prie mamos, bet be psichologo (mat jų…trūksta!), jis, žinoma, įbaugintas artimųjų, „prisipažįsta“, kad pats nukrito. Tą patvirtina, beje, ir „patyrusi“ konkreti ekspertė.

Konkretus prokuroras, gavęs tokius „įrodymus“, praėjusių metų pabaigoje ikiteisminį tyrimą lengva ranka nutraukia, jame net neužsiminęs, kad G. Kontenis yra 2 kartus teistas: vieną už narkotikų platinimą – realia bausme, o kitą – lygtine ir kad šiuo metu jis yra (teisingiau, turėtų būti) stebimas Probacijos tarnybos pareigūnų. Ir tokį gražų nekaltą nutarimą be jokių įrašų apie patėvio ankstesnius darbelius prokuroras nusiunčia vaikų teises prižiūrinčiai tarnybai.

Na, o kas įvyko po to, jau visi žinome: „gerojo“ patėvio mirtinai užmuštas Matukas vakar amžinojo poilsio atgulė Baisogalos kapinėse…

Tad kas konkrečiai (be žudikų) atsakys už jo mirtį ir kada baigsime iš skylėto biudžeto maitinti išpūstą, bet neefektyviai veikiančią mūsų teisėsaugos sistemą?!

Anksčiau taip pat rašėme apie mūsų „šauniesiems“ pareigūnams iš šalies biudžeto skiriamas privilegijas…

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 4
Prašome palaukti

3 Komentarai

 1. Saved as a favorite, I love your blog!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 2. O taip- be kapeliono- nė žingsnio!

  Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
  Prašome palaukti
 3. Reikalingiausia policijoje – kapelionas!

  Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
  Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

13 − devyni =