Pradžia » Airija » Rasistinio pobūdžio nusikaltimai Airijoje pasiekė apogėjų

Rasistinio pobūdžio nusikaltimai Airijoje pasiekė apogėjų

By independent.ie │ adiena.lt

Europos tinklo, kovojančio prieš rasizmą, (angl. European Network Against Racism – ENAR) poskyris Airijoje teigia, kad per pirmą šių metų pusmetį buvo užregistruota 190 rasistinio pobūdžio incidentų. Tai – didžiausias skaičius nuo to laiko, kai organizacija pradėjo savo darbą daugiau nei prieš trejus metus. Dvidešimt du kartus nebuvo apsiribota tik žodžiais ir aukos buvo užpultos, dešimt žmonių iš jų buvo fiziškai sužeisti, o trylika atvejų buvo grasinama nužudyti ar sunkiai sužaloti. Dešimt užpuolikų buvo aukoms pažįstami asmenys: kaimynai, kolegos ar nuomojamo namo savininkai.

Reklaminio kampanijos "Mylėk, o ne nekęsk" (angl. Love not Hate) video stop kadras.

Reklaminio kampanijos „Mylėk, o ne nekęsk“ (angl. Love not Hate) video stop kadras. ©ENAR

Kovos su rasizmu organizacijos Airijoje, turinčios 65 narius, duomenimis, dauguma incidentų įvyko gatvėje ir jie dažniausiai buvo nukreipti prieš juodaodžius afrikiečius bei žmones, kilusius iš pietinės Azijos dalies. Smurtautojų amžius – nuo 25 iki 34 metų. Tačiau ENAR taip pat teigė, kad „rasistinis priešiškumas bei netinkamas elgesys iš valstybės tarnautojų pusės, įskaitant ir Garda atstovus, taip pat dažnas atvejis“.

ENAR direktorius Airijoje Shane O’Curry kalba: „Jei šalyje gyvenančios mažumos yra socialiai atskirtos ir dehumanizuotos, jei jos kasdien susiduria su rasistinėmis žmonių ir vyriausybinių institucijų atstovų nuostatomis, kai dalyvauja (dirba ar patys kuria) versle, kai ieško gyvenamojo būsto, kai praleidžia laisvalaikį, kai naudojasi kokiomis nors paslaugomis, tarp jų ir socialinėmis, kai bendrauja su Garda atstovais bei žiniasklaida, tada mūsų visuomenei kyla realus rasistinio scenarijaus pavojus, kurį bus sunku pakeisti. Iškyla airiško Trumpo lunatizmo ar Brexit pavojus. Mes turime aktyviai kovoti su rasizmu. Nėra gerai, kai mažumos kaltinamos nesugebėjimu integruotis, o rasizmui leidžiama kerotis. Atsakomybę už tai pirmiausia turi prisiimti vyriausybė.“

Pagal Airijos įstatymus, neapykanta kitai rasei įtakotas nusikaltimas nėra teisės pažeidimas, bet į tai gali būti atsižvelgiama tyrimo metu.

Centrinio statistikos biuro duomenimis, paremtais policijoje užregistruotų nusikaltimų baze, per pirmą šių metų pusmetį beveik kasdien buvo pranešama bent apie vieną rasistinį incidentą.

ENAR ataskaitoje rašoma, kad dauguma incidentų (79 atvejai) buvo žodiniai įžeidimai. Keturiasdešimt trimis atvejais nukentėjusysis pažinojo savo skriaudiką, dešimčia atvejų tai buvo viešųjų įstaigų darbuotojai. 29 proc. aukų buvo juodaodžiai, 16 proc. – europiečiai ir 12 proc. – Airijos klajokliai (angl. Irish Travellers).

38 pranešimai buvo apie diskriminaciją darbe ar paslaugų sferoje, 12 – apie įžeidžiančio turinio grafiti ir 13 incidentų, susijusių su padaryta materialine žala.

Pranešk apie rasizmo apraiškas

ENAR internetinė svetainė suteikia žmonėms galimybę pranešti apie rasistinius incidentus tiesiogiai pačiai organizacijai per iReport. Čia raginama: „Jei patyrėte, matėte ar girdėjote apie rasistinį incidentą Airijoje, raginame netylėti ir pranešti apie jį“. Laikotarpiu nuo sausio iki liepos mėnesio internetu apie rasizmo apraiškas buvo pranešta 150 kartų, 22 iš jų buvo užpuolimai.

Vienas atvejų: „Aš ėjau į darbą, o sutiktas vyriškis pradėjo baksnoti mane susuktu laikraščiu ir vadinti mane „F***ing juoda moteris“. Aš buvau šokiruota.“

Kitu atveju moteris pranešė, kad kaimynas iš gretimo namo atėjo į jos namus ir pradėjo šaukti, kad jo partneris ketina ją nužudyti, jis vadino moterį „foreign b*stard” (išvertus į lietuvių kalbą būtų kažkas panašaus į “užsienio šunsnukė“ – red. pst.) ir „purvina užsienio kale“.

Neramina tai, kad vaikai irgi dalyvauja rasistiniuose incidentuose. Pavyzdžiui, atvejis, kai 10 metų berniukas pasakė kitam berniukui, kad „ketina jį nušauti“. Arba kai grupė vaikų po žodinių įžeidimų apipurškė kitą berniuką balikliu.

Pažymima, kad daugeliu atveju skriaudikai būna vartoję alkoholio arba narkotikų. Viename pranešime rašoma, kad girtas vyriškis prisiartino prie arabų kilmės merginos ir pradėjo šaukti: „Allahu Akbar“.

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

aštuoniolika − keturi =