Pradžia » Airija » Nuomininkai džiūgauja: būsto ministras pažabos nuomos kainas

Nuomininkai džiūgauja: būsto ministras pažabos nuomos kainas

By independent.ie │ adiena.lt

Pastaraisiais metais visi būsto nuomininkai šalyje su nerimu laukia nuomos sutarčių metinių, o galvoje kirba tik viena mintis: „Pakels nuomotojas kainą ar pasigailės“. Vidutinė būsto nuomos kaina dabar šalyje yra apie 1000 eurų per mėnesį. Dubline nuo krizinio laikotarpio ji išaugo 40 proc. Kainos vis dar tebeauga: per trečią šių metų ketvirtį jos pakilo dar 2.3 proc.

Dubline nuo krizinio laikotarpio nuomos kainos išaugo 40 proc.

Dubline nuo krizinio laikotarpio nuomos kainos išaugo 40 proc. ©GoogleMaps

Būsto ministras Simon Coveney vakar supažindino šalį su savo planu Dubliną ir Cork‘ą paskelbti „supresuotų kainų“ zonomis. Jo nuomone, nuomos kainos turi būti nuspėjamos ir susietos su infliacijos norma, o kainų kontrolė svarbiausia yra didžiuosiuose mietuose. Nuo dabar minimų miestų nuomininkai, sulaukę metinės nuomos sutarties peržiūros, gali nebebijoti, jog kaina šoktels keliais šimtais eurų. Kituose miestuose, nuoma gali būti padidinta tik kas dvejus metus, pagal ankstesnę nuostatą, kurios galiojimo laikas baigiasi 2019 metais.

Suprantama, kad kontroliavimo funkcija pavesta Privačių gyventojų nuomos valdybai (angl. Private Residential Tenancies Board – PRTB). Jei tam tikros zonos nuomos kainos pakils virš nustatytos ribos, tada PRTB rekomenduos ministrui deklaruoti vietovę „supresuotų kainų“ zona. Toks suvaržymas būtų taikomas trejus metus visiems būstams, išskyrus naujai pastatytiems. Kita zonų peržiūra numatyta kovo mėnesį. Kainos susistabilizavus, zonos gali būti išbraukiamos iš „juodojo“ sąrašo.

Nauja būsto nuomos strategija suskirstyta į keturias sritis: saugumo, pasiūlos, standartų ir paslaugų. Svarbiausiu elementu laikoma pasiūla, nes Centrinio statistikos biuro duomenimis visoje šalyje yra 200 000 tuščių namų, iš kurių 40 000 – Dubline.

Papildomas finansavimas bus skiriamas vyriausybės remiamai schemai „Suremontuok ir nuomok“ (angl. Repair and Lease), pagal kurią būstų savininkams bus skiriamos sumos iki 30 000 eurų, už kurias jie galės suremontuoti namą ir išnuomoti jį socialinio būsto laukiantiems nuomininkams.

Sveikatos departamentui bus pavesta kuruoti „Teisingo sandorio“ (angl. Fair Deal) schemą, pagal kurią būtų nuomojami tušti namai, kurių savininkai randasi priežiūros įstaigose.

Kitas plano elementas – nuomojamo būsto standartai. PRTB juos turės parengti iki liepos 1 dienos. Standartuose turi būti numatyti saugumo, šildymo, smalkių testavimo, langų sandarumo ir panašūs klausimai. Kai jie bus parengti nuomininkus ginanti organizacija didins kasmet atliekamų patikrinimų skaičių.

Būsto nuomos strategijos kritika

Būsto ministras Simon Coveney ketina leisti „supresuotų kainų“ zonose, tai yra, Dubline ir Cork‘e, nekilnojamojo turto savininkams kasmet trejų metų laikotarpiu didinti nuomos kainą 4 proc. Dublinas ir Cork‘as išskiriami todėl, kad čia per paskutinį ketvirtį kainos kilo greičiau, nei kitur.

Opozicinės partijos „Fiana Fail“ atstovas spaudai būsto klausimais Barry Cowen nesutinka su tuo, kad kainų kėlimo limitas nebus taikomas kituose miestuose. Partija nori, kad namų savininkų godulys būtų tramdomas ir Galway, Limerick‘o, Waterford‘o bei kituose didelės populiacijos miestuose aplinkui Dubliną ir Cork‘ą.

Taip pat ginčijamasi dėl siūlomo 4 proc. metinio limito ir teigiama, kad teisinga būtų pakeisti jį į 2 proc. ribą.

Vertinimas: 5.0. Balsų skaičius: 1
Prašome palaukti

5 Komentarai

 1. This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Thanks a lot!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 2. I need to to thank you for this good read!! I certainly loved every bit
  of it. I have got you saved as a favorite to look at new stuff you post

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 3. Why visitors still use to read news papers when in this technological world
  all is available on net?

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 4. Hi, I check your blog daily. Your writing style is awesome, keep it up!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti
 5. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and
  starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

  Vertinimo dar nėra.
  Prašome palaukti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

du × 3 =